Licznik odwiedzin

Dzisiaj22
Wczoraj14
Wizyt w tygodniu68
Wizyt w miesiącu247
Łącznie wizyt53021

Imieniny

Dzisiaj jest: 19 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
Orkiestra w latach 1995-2005

W tych ostatnich latach Orkiestra znacznie zwiększyła swój stan i liczy obecnie 50-ciu członków. Dzisiaj nie są wszyscy obecni, bo wyjechali za pracą zagranicę. Dbanie o jak najliczniejszy skład Orkiestry, a przede wszystkim zasilenie jej w młodych ludzi to jedno, a dbanie o odpowiedni poziom artystyczny to drugie. Wszyscy uświadomiliśmy sobie, że bez regularnie odbywanych prób, dodatkowych lekcji udzielanych od podstaw dzieciom i młodzieży przychodzącym do Orkiestry się nie obędzie. I tak przez te kilkanaście ostatnich lat pracujemy. Ponadto w latach 90-tych korzystaliśmy z pomocy i doświadczenia kapelmistrzów wojskowych, najpierw Pana mjr Aleksandra Dębskiego z Krakowa, a następnie por. Szymona Piątka również z Krakowa. Kapelmistrz Stanisław Mruczek uczestniczył w  dwóch kursach kapelmistrzów , a niedawno przyszły kapelmistrz Paweł Mruczek skończył 2-letnie studium kapelmistrzowskie w Nowym Sączu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że młodzi członkowie są równocześnie uczniami szkół muzycznych i to na różnych szczeblach, obecnie jest ich 5-ciu. Miejmy nadzieję, że inni też pójdą w ich ślady.

Kapelmistrz Stanisław Mruczek


Przez te wszystkie lata (a jest ich już 60) Orkiestra uczestniczyła we wszystkich uroczystościach strażackich i kościelnych w całej Gminie, a także w wielu poza jej granicami. Graliśmy w Bachowicach, Spytkowicach, Tłuczani, Czernichowie, Marcyporębie, Mucharzu, Stryszowie, Wadowicach, Inwałdzie, Frydrychowicach, Przybradzu, a nawet w Rzymie w 2003r. W święto Bożego Ciała dzielimy się na trzy zespoły i jednocześnie gramy w Witanowicach, Woźnikach i Bachowicach.


Ważniejsze wydarzenia w  latach 1995 – 2005r.

Do ważniejszych wydarzeń jakie zapisaliśmy w naszej kronice i jakie pozostały w naszej pamięci możemy zaliczyć:

  • Co roku odbywa się średnio 38 prób całej Orkiestry i około 38 występów na różnych uroczystościach. Dodatkowo młodzież ćwiczy u kapelmistrza Stanisława Mruczka 2 razy w tygodniu.
  • Corocznie organizowane jest walne zebranie Orkiestry, na którym składane jest sprawozdanie z pracy za ubiegły rok, spotykamy się z rodzicami naszych uczniów i informujemy o postępach w nauce. Na zebrania zapraszamy naszych sympatyków, władze gminy i sponsorów.
  • W 1995 roku uczestniczyliśmy w uroczystości pogrzebowej mamy naszego proboszcza ks. Czesława Małysy w Radziszowie.
  • W 1996 roku odwiedziła nas Orkiestra Dęta z Andrychowa odbyliśmy wspólną próbę, wymieniliśmy się doświadczeniami.
  • Rok 1997 – obchody 100-lecia urodzin naszego założyciela Henryka Świadka i 25-cio lecia kapłaństwa ks. proboszcza Czesława Małysy. W tym roku uczestniczyliśmy również w uroczystości przeniesienia Krzyża, upamiętniającego pacyfikację w czasie II-giej wojny światowej w Lgocie, do Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie k. Kielc.
  • W 1998 roku graliśmy w czasie nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej w parafiach w Witanowicach, Tłuczani Woźnikach i Bachowicach. Odbyła się też uroczystość 50-cio lecia pożycia małżeńskiego Państwa Stańczyków z Woźnik naszych sympatyków.
  • W 1999roku. uczestniczyliśmy w uroczystości konsekracji kościoła w Radoczy i (podobnie jak w innych latach) w spotkaniu pod pomnikiem „Lotników amerykańskich „ w Zygodowicach.
  • 2000 rok – Udział w przeglądzie orkiestr dętych w Nowym Sączu. Orkiestra zmienia swoje lokum, przenosimy się do dużej sali widowiskowej na parterze budynku Domu Strażaka, otrzymujemy również zapewnienie użytkowania dokąd Orkiestra będzie istnieć.
  • W  2001r. z funduszy Gminy zostają uszyte kamizelki i zakupione ozdobne koszule dla całej Orkiestry. Podjęta też zostaje decyzja o szyciu nowych mundurów.
  • 2002r. dzięki wsparciu Rady Gminy i Wójta Pana Adama Kręciocha uszyte zostają nowe (zielone ) mundury. Nasi sponsorzy Państwo Barbara i Stanisław Bąkowie z Woźnik finansują zakup 50-ciu czapek
  • Rok 2003 – na początku roku uszyte zostały nowe mundury, w sumie uszyto 40 mundurów. W dniu 18 maja wspólne występy z orkiestrami  strażackimi na rynku w Wadowicach, wspólny koncert około 1000 muzyków pod batutą płk Balickiego z okazji 25-lecia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. We wrześniu wyjazd do Rzymu i wspólny koncert orkiestr w Castel Gandolfo  i na Placu Świętego Piotra. Zostały załatwione formalności przekazania Orkiestrze przez OSP Zygodowice w wieczyste użytkowanie sali widowiskowej na parterze Domu Strażaka i pomieszczenia kuchennego.
  • W lutym  2004r. zorganizowaliśmy zebranie na którym, złożone zostały podziękowania naszym sponsorom, Państwu Barbarze i Stanisławowi Bąkom , Panu Wójtowi Gminy Tomice Adamowi Kręciochowi oraz Członkowi Zarządu Głównego OSP w Warszawie Panu Józefowi Cholewce z Choczni za pomoc finansową i wsparcie organizacyjne podczas wycieczki do Rzymu. Wykonane zostały nowe zeszyty marszowe „Marsze wesołe” staraniem prezesa Pana Andrzeja Zielińskiego.
  • 2005r. – Graliśmy podczas uroczystej mszy żałobnej zorganizowanej w Wadowicach w związku z pogrzebem Ojca Świętego Jana Pawła II. Pod koniec kwietnia odwiedziła nas na uroczystej próbie wycieczka pielgrzymów z Warszawy, którzy przy okazji zwiedzania miejsc związanych z Papieżem przyjechali do Wadowic i Kalwarii. Była okazja wspominać z przewodnikiem wycieczki Panią Izą Mroszkiewicz nasz wyjazd do Rzymu w 2003r. Przygotowanie do obchodów jubileuszu 60-cio lecia powstania Orkiestry zajęło nam wiele czasu,  w tym zorganizowaliśmy „Majówkę” – odwiedziliśmy wszystkich mieszkańców Zygodowic, grając zapraszaliśmy gości na 60-cio lecie. Było bardzo miło, serdecznie dziękujmy za przyjęcie, poczęstunki i wpłaty na rzecz Orkiestry.

Galeria zdjęć

25 lecie kapłaństwa ks. Czesława Małysy – proboszcza parafii Woźniki

Uroczystość podniesienia krzyża w Michniowie k. Kielc

Walne zebranie orkiestry w 1998r.


Uroczystości kościelne w Kalwarii Zebrzydowskiej 1998r. i 2001r., 2002r.

Oddanie domu strażaka w Lgocie –1998r.

Przegląd Orkiestr Młodzieżowych w Nowym Sączu.- 2000r.

Uroczystości weselne naszych kolegów: wesele kol. Wiesława Wiktora w 2005r. - zdjęcie górne, wesele kol. Pawła Mruczka - zdjęcie dolne

Pielgrzymka orkiestr do Rzymu w 2003r.

Występując przy różnych okazjach  spotyka się orkiestra z bardzo ciepłym przyjęciem i uznaniem w oczach społeczeństwa. A oto jak o jednym z występów pisał Tadeusz Bałys jeden z sympatyków i wiernych przyjaciół orkiestry.

„Wspomnienie o Zaduszkach”.

„Koncertem muzyki poważnej – pieśni kościelnych w wykonaniu orkiestry dętej pod batutą Stanisława Mruczka z Zygodowic zainaugurowano w ostatnią niedzielę października 1999 roku obchody Święta Zmarłych w Woźnikach.

Fakt ten odebrano w parafii jako wydarzenie historyczne albowiem miejscem tego koncertu był świeżo odrestaurowany, poszerzony i estetycznie ogrodzony przez parafian cmentarz, który od XIV wieku służył miejscowemu kościołowi pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, do którego zawsze należały Woźniki i Zygodowice, a w pewnym okresie nawet Wadowice. I na tej podstawie jak sądzę ukształtowało się powszechne przekonanie, że ten cmentarz jest najprawdziwszą historią parafii, miejscem wiecznego spoczynku, bogactwem ludzkich doświadczeń, drogą po której ruch odbywa się tylko w jednym kierunku, kartą Bożego prawa i sprawiedliwości.

Ta ziemia łez kryje prochy wielu znakomitych kapłanów, nauczycieli, rolników i rzemieślników, wójtów, i sołtysów, działaczy społecznych- prochy całych pokoleń wspólnoty parafialnej z jej najstarszymi członkami śp. 102 letniej Rozalii z Woźnik i 100 letniego Henryka z Zygodowic i właśnie ten koncert, którego inicjatorem był Stanisław Mruczek dedykowano wszystkim tym, którzy na tym cmentarzy spoczęli.

W czasie koncertu zgromadzonym parafianom bardzo się podobało wykonanie utworów Chopina. Było to wspaniałe połączenie 150- tej rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, światowej sławy kompozytora, wielkiego Polaka z lokalnymi uroczystościami Święta Zmarłych. Warto wspomnieć, że goście z Krakowa i Śląska przysłuchujący się koncertowi nie mogli wyjść z podziwu, że Zygodowice mają takich wspaniałych muzyków. Brawo Zygodowice! Brawo Orkiestra Brawo kapelmistrz Mruczek!...”


Ogromne znaczenie dla działalności społecznej ma zaangażowanie ludzi, jednak dla takiej organizacji jak orkiestra finansowe wsparcie jest nieodzowne.

Dzięki środkom z Gminy Tomice poprzez Ośrodek Kultury Gminy Tomice, a także naszych sponsorów Orkiestra wzbogaciła się o nowe instrumenty muzyczne, mundury, wyposażenie sali prób. I tak między innymi:

  • Zakupiono 13 nowych instrumentów muzycznych
  • Uszyto 50 nowych mundurów i kamizelek, zakupiono 40 koszul.
  • Zakupiono 30 pulpitów do sali prób, zakupiono pulpity na instrumenty.
  • Pokryto coroczne koszty eksploatacji pomieszczeń (sali prób) tj. koszty ogrzewania prądu i wody.
  • Wypłacono wynagrodzenie dla kapelmistrza za naukę gry.


Od naszych szanownych sponsorów Państwa Barbary i Stanisława Bąków z Woźnik otrzymaliśmy środki na zakup:

  • 4 nowych instrumentów muzycznych.
  • 50-ciu nowych czapek do mundurów.
  • pokrycie prawie połowy kosztów wycieczki do Rzymu.


Od  Spółki WODEX  Panów Andrzeja Szafrańskiego z Wadowic  i Jana Huby z Radoczy  otrzymaliśmy środki na zakup 3 nowych instrumentów w tym jednego bardzo dużego bo basu-F .

Za takie zrozumienie potrzeb orkiestry, a w efekcie wspieranie i kultywowanie działalności artystycznej wszystkim sponsorom, Przewodniczącym Rady Gminy  tej i ubiegłych kadencji, Panom Wójtom byłemu i obecnemu: Panu Antoniemu Gieruszczakowi i Adamowi Kręciochowi oraz  Pani Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Tomice Pani Marii Paśnik należą się słowa podziękowania.


W minionym dziesięcioleciu odeszli na wieczny spoczynek nasi drodzy koledzy:

  • W 1996r zmarł śp Aleksander Mruczek brat obecnego kapelmistrza. Długoletni basista w naszej orkiestrze, przeżył 69 lat.
  • W sierpniu 1997r. niedługo po 100-leciu imienin zmarł nasz szanowny założyciel śp. Henryk Świadek, przeżył 100 lat i 10 miesięcy i 10 dni.
  • W grudniu 2003r zmarł opiekun naszego założyciela śp. Ferdynand Bałys nasz kolega grający przez pewien czas na kornecie.

W 2004 roku zmarło aż trzech naszych kolegów:

  • Ekspedyt Garus długoletni nasz bębnista, przeżył 77 lat,
  • Piotr Bałys  członek orkiestry tenorzysta, przeżył 76 lat,
  • Marian Kowalczyk długoletni kapelmistrz orkiestry, przeżył 79 lat.


Orkiestra grała też w tych ostatnich latach na bardzo radosnych uroczystościach. Żenili się nasi koledzy: Robert Kot, Krzysztof Knapik, Stanisław Wójcik, Józef Wiktor, Paweł Mruczek, Wiesław Wiktor. Graliśmy przy domach na ślubie w kościele i jeszcze chwilę na przyjęciach weselnych.

Cieszymy się z tego bardzo, bo jak wspominał nasz śp. Założyciel „.. gdy się muzykanci pożenią to na pewno młodych przybędzie i Orkiestra istnieć będzie”.