Licznik odwiedzin

Dzisiaj1
Wczoraj1
Wizyt w tygodniu13
Wizyt w miesiącu113
Łącznie wizyt41021

Imieniny

Dzisiaj jest: 25 Czerwiec 2021    |    Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm
Hej, że ino dyna dyna - czyli Koncert Kolęd w radockiej Świątynii

W uroczystość Trzech Króli, dzięki przychylności ks. Janusza Sołtysa, proboszcza parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Radoczy, odbył się koncert kolęd, zorganizowany przez Orkiestrę Dętą Zygodowice, która do wspólnego kolędowania zaprosiła solistów Olgę Dereniowską z Woźnik i Maję Iciek z Tomic.

Podczas koncertu uczestnicy mieli okazję usłyszeć kilka polskich kolęd i pieśni bożonarodzeniowych...

 1. Pierwszą z nich byłaintrada koncertowa "Gdy się Chrystus rodzi"

Jest to utwór z kategorii Intrady na Boże Narodzenie w opracowaniu muzycznym Krzysztofa Procka.

2. Kolejnym utwórem był "Jest taki dzień", to świąteczny hit z rep. Czerwonych Gitar w opracowaniu Krzysztofa Procka.
Wykonawcami byli orkiestra, oraz solista Łukasz Mruczek na trąbce.

3. Następna kolęda "Jakieś światło nad Betlejem" powstała najprawdopodobniej w pierwszej połowie XX wieku, zaliczana jest do pastorałek i kołysanek Maryi. Autor kolędy i kompozytor melodii pozostają anonimowi. Uczestnicy usłyszeli ten utwór w wykonaniu solistki Maji Iciek. Maja jest uczennicą LO w Zespole szkół im. Ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach. Od czwartego roku życia śpiewa i chętnie bierze udział w konkursach wokalnych. Zdobywała laury w przeglądach piosenek organizowanych miedzy innymi przez GOK Tomice.

4. W wykonaniu orkiestry oraz solisty Łukasza Mruczka na trąbce, zagrana została kolędę "Nie było miejsca dla Ciebie". Kolęda, została napisana w Krakowie w roku 1932 roku, przez ojca Mateusza Jeża, a muzykę skomponował ojciec Józef Łaś.

Poraz pierwszy została zaśpiewana 2 lutego 1939 roku w sali Domu Sodalicyjnego im. Piotra Skargi w Nowym Sączu. Jej wykonawcą był chór gimnazjalny z Mielca. Fakt ten miał ogromny wpływ na późniejszą popularność kolędy Nie było miejsca dla Ciebie, właśnie w regionie nowosądeckim. Gdzie po dziś dzień, jest najchętniej śpiewaną kolędą.

5. Znaną kolędę "Oj Maluśki Maluśki" wykonali orkiestra oraz solistka- uczennica Szkoły Podstawowej w Woźnikach Olga Dereniowska, która także ćwiczy grę na klarnecie w Orkiestrze w Zygodowicach. Podobnie jak starsza koleżanka zdobywała laury w przeglądach piosenek organizowanych przez GOK Tomice.

6. Kolejnym utworem była kolęda "Gdy śliczna Panna" w wykonaniu Orkiestry i solistki.

7. "Gore Gwiazda Jezusowi" - polska kolęda domowa, nieznanego autorstwa. Tekst pastorałki znajdujemy w II części kantyczki karmelitańskiej Chybińskiego, melodię znamy dopiero z zapisu Mioduszewskiego w Pastorałkach i kolędach, z 1843 roku, wykonana przez orkiestrę i solistkę Olgę Dereniowską.

8. „O Gwiazdo Betlejemska”- popularna kolęda. Autorami tekstu są prawdopodobnie: ksiądz Zygmunt Odelgiewicz i Alojzy Orszulok, obydwaj żyjący w XIX wieku. Muzykę skomponował Zygmunt Odelgiewicz. Pieśń należy do kolęd teologicznych, mówiących o tym, że światło gwiazdy Betlejemskiej ma prowadzić nas do Chrystusa zawsze, a nie tylko w okresie świąt, wykonana przez orkiestrę i solistkę Maje Iciek.

9. Na zakończenie wykonana została piosenka bożonarodzeniowa Jingle Bells znana również pod nazwą One Horse Open Sleigh, w wolnym tłumaczeniu „Otwarte sanie zaprzężone w jednego konia”. Oryginalną wersję utworu napisał amerykański kompozytor James Pierpont. Utwór zagrany przez orkiestrę w aranżacji Georga Bauera.

Po kocercie głos zabrał ks. Janusz Sołtys, które podziękował za uświetnienie uroczystości Trzech Króli, dźwiękami, które są dla niego ważne i bardzo bliskie, z młodzieńczych lat, następnie wypowiedział się prezes orkiestry - Andrzej Zieliński oraz kapelmistrz Daniel Mruczek, którzy podziękowali za liczne przybycie słuchaczy. Na koniec została wykonana wspólnie z publicznością kolęda "Mędrcy Świata Monarchowie", oczywiście nie obyło się bez bisów. Konferansjerem koncertu był zaprzyjaźniony Maciej Mrowiec.

 

 

 

 

 

 

 

 Podczas koncertu usłyszą Państwo kilkanaście polskich kolęd i pieśni Bożonarodzeniowych.

1. Pierwszą z nich jest intrada koncertowa„Gdy się Chrystus rodzi”

Jest to utwór z kategorii Intrady na boże Narodzenie w opracowaniu muzycznym Krzysztofa Procka.

Dyryguje: kapelmistrz Daniel MruczekZapraszamy.


2. Kolejny utwór Jest taki dzieńto świąteczny hitz rep. Czerwonych Gitar w opracowaniu Krzysztofa Procka.
Wykonawcami będą orkiestra, oraz solista Łukasz Mruczek na trąbce.

Oddajemy głos muzykom.

3. Kolęda Jakieś światło nad Betlejem powstała najprawdopodobniej w pierwszej połowie XX wieku,zaliczana jest to pastorałek i kołysanek Maryi. Autor kolędy i kompozytor melodii pozostają anonimowi.Usłyszymy ten utwór w wykonaniu solistki Mai Iciek. Maja jest uczennicą LO w Zespole szkół im. Ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach. Od czwartego roku życia śpiewa i chętnie bierze udział w konkursach wokalnych. Zdobywała laury w przeglądach piosenek organizowanych miedzy innymi przez GOK Tomice.

Jakieś światło nad Betlejemw wykonaniuMai Iciek. Zapraszamy.

4. W wykonaniu orkiestry oraz solisty Łukasza Mruczkana trąbceusłyszymy kolędę Nie było miejsca dla Ciebie.Kolęda, została napisana w Krakowie w roku 1932 roku, przez ojca Mateusza Jeża, a muzykę skomponował ojciec Józef Łaś.

Poraz pierwszy została zaśpiewana 2 lutego 1939 roku w sali Domu Sodalicyjnego im. Piotra Skargi w Nowym Sączu. Jej wykonawcą był chór gimnazjalny z Mielca. Fakt ten miał ogromny wpływ na późniejszą popularność kolędy Nie było miejsca dla Ciebie, właśnie w regionie nowosądeckim. Gdzie po dziś dzień, jest najchętniej śpiewaną kolędą.

5. Znaną kolędę Oj Maluśki Maluśki wykonają orkiestra oraz solistka- uczennica Szkoły Podstawowej w Woźnikach Olga Dereniowska, która także ćwiczy grę na klarnecie w Orkiestrze w Zygodowicach. Podobnie jak starsza koleżanka zdobywała laury w przeglądach piosenek organizowanych przez GOK Tomice.
Oj Maluśki Maluśkiw wykonaniu Olgi Dereniowskiej. Zapraszamy.


6. Kolęda Gdy śliczna Panna to kolejny utwór, któryusłyszą Państwo w wykonaniu Orkiestry i solistki.

Zanim przejdziemy do dalszej części naszego koncertu pozwolę sobie przytoczyć kilka zdań o naszej orkiestrze.

Orkiestra Dęta z Zygodowic powstała w 1945 roku z inicjatywy jednego z mieszkańców, Pana Henryka Świadka mistrza krawieckiego, a zarazem wielkiego miłośnika muzyki

i filantropa. W pierwszych latach działalności wyposażył zespół w instrumenty muzyczne
i opłacał kapelmistrzów. Od 1985r. patronat nad zespołem przejęła Gmina Tomice, a od 2006r. Orkiestra działa jako Stowarzyszenie, którego prezesem jest Andrzej Zieliński.

Orkiestra koncertuje nieprzerwanie od 74 lat, obecnie pod dyrekcją kapelmistrza Daniela Mruczka.

Zespół koncertował w kraju i za granicą między innymi w Watykanie dla Ojca Świętego podczas pielgrzymki orkiestr strażackich w 2003r. Orkiestra zdobywała laury w przeglądach Orkiestr Dętych w Nowym Sączu. Większość koncertów odbywa się dla lokalnej społeczności przy okazji różnych uroczystości powiatowych, gminnych, strażackich czy z okazji świąt i uroczystości kościelnych.

Przed Państwem kolejny utwór.Gdy śliczna Panna – wersja koncertowa w opracowaniu Krzysztofa Procka w wykonaniu orkiestry i solistki Mai IciekZapraszamy.

7. Gore Gwiazda Jezusowi - polska kolęda domowa, nieznanego autorstwa. Tekst pastorałki znajdujemy w II części kantyczki karmelitańskiej Chybińskiego, melodię znamy dopiero z zapisu Mioduszewskiego w Pastorałkach i kolędach, z 1843 roku. W wykonaniu orkiestry i solistki Olgi Dereniowskiej. Zapraszamy.

8. „O Gwiazdo Betlejemska”- popularna kolęda. Autorami tekstu są prawdopodobnie: ksiądz Zygmunt Odelgiewicz i Alojzy Orszulok, obydwaj żyjący w XIX wieku. Muzykę skomponował Zygmunt Odelgiewicz. Pieśń należy do kolęd teologicznych, mówiących o tym, że światło gwiazdy Betlejemskiej ma prowadzić nas do Chrystusa zawsze, a nie tylko w okresie świąt.

Orkiestra i solistka Maja Iciek. Zapraszamy.

9. Zbliżamy się do końca dzisiejszego koncertu, na zakończenie usłyszymy piosenkę bożonarodzeniowąJingle Bells znaną również pod nazwą One Horse Open Sleighw wolnym tłumaczeniu „Otwarte sanie zaprzężone w jednego konia”. Oryginalną wersję utworu napisał amerykański kompozytor James Pierpont. Utwór usłyszymy w aranżacji Georga Bauera.Zapraszamy.